Zdrowie kochane, czyli wyjazd po zdrówko

Po zdrowie i odpoczynek najlepiej wyjechać z daleka od domu

ZdrowieNie ma nic gorszego, jak spędzanie lata w domu. Dzieci i dorośli powinni w letnich miesiącach choć na krótko opuścić miejsce całorocznego pobytu. Zwłaszcza mieszkańcom miast, zmuszonym do przebywania w otoczeniu monotonnej zabudowy, hałasów i spalin, wskazane jest wyrwanie się z niezdrowego środowiska. Piękno i harmonia przyrody, zieleń, naturalne formy roślinne i krajobrazowe działają uspokajająco, regenerują siły fizyczne. Również mieszkającym na wsi potrzebna jest przynajmniej raz w roku wyprawa po zdrowie, najlepiej na drugi koniec Polski.

Po słońce, wiatr i żywiczne powietrze

Wyjazd aktywizuje czynności umysłowe, korzystnie działa też zmiana klimatu, składu mineralnego pitnej wody, dodatkowa porcja ruchu, oderwanie od codziennych kłopotów. Gdzie najlepiej wyjechać? Wszędzie. Natura daje nieograniczone możliwości, jakich nie zastąpi najlepsza klimatyzacja ani gabinet odnowy biologicznej. Wyjedźmy więc, nawet niedaleko od w domu.

Po zdrowie na łąki i do lasu

Lasy i łąki dostarczają ożywczych aromatów, wdychajmy je. W ten sposób oczyszczamy układ oddechowy. Przebywając wśród zieleni, człowiek odzyskuje wewnętrzny spokój, zdrowie, nabiera sił i zmienia sposób myślenia. Chcąc poznać dobroczynne działanie przyrody na zdrowie, warto wybrać się na spacer po lesie. Znany zielarz o. Czesław Andrzej Klimuszko nazwał las „niezawodną lecznicą dla każdego”. W leśnym środowisku organizm wypoczywa, kuruje się, wzmacnia. Las atmosfera oczyszcza płuca olejkami eterycznymi, regeneruje bioprądami roślin, żywiczne powietrze hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii. Samo zdrowie.

Wpływ klimatu na zdrowie

Ważnym czynnikiem leczniczym jest klimat. Zależy on od położenia geograficznego, podłoża geologicznego, szaty roślinnej, wielkości akwenów. Te warunki wypoczynku można dobrać zgodnie z upodobaniami i zasobnością portfela. Dobrze jednak, gdy mieszkańcy terenów ubogich w jod (np. z Podkarpacia) spędzają lato nad morzem, zaś ci z północy, korzystają z górskiego powietrza.

Wypoczynek uda się najlepiej, gdy oprócz czystej atmosfery i nieskażonej przyrody, skorzystamy z kąpieli w rzece, morzu czy jeziorze. W ten sposób poddajemy się hydroterapii. Woda działa na wewnętrzne struktury ciała przez skórne zakończenia nerwów i naczynia krwionośne. Kąpiel wzmacnia ukrwienie skóry, zwiększa odporność na choroby. Zdrowotne korzyści z kąpieli znano już w starożytności.

Szczególnie pożyteczny jest pobyt nad morzem, gdzie korzystamy z talasoterapii, czyli kuracji wszystkimi czynnikami klimatycznymi, mającymi wpływ na zdrowie nie do przecenienia. Wilgotność, ruch powietrza, niższa temperatura, hartują organizm. Wiatr masuje skórę, poprawia jej ukrwienie, do płuc dochodzi morski aerozol wytwarzany przez fale rozbijające się o brzeg. Przenika on do najdrobniejszych oskrzelików i pęcherzyków płucnych, przechodzi przez krtań, tchawicę, oskrzela, oczyszcza cały układ oddechowy. Organizm przyswaja cząsteczki jodu, niezbędnego dla dobrego funkcjonowania tarczycy i zapobiegającego miażdżycy, więc jeśli tu szwankuje zdrowie to…, nad morze.
Promieniowanie nadfioletowe, potrzebne do wytwarzania witaminy D, przyspiesza przemianę materii. Silne słońce wyjaławia atmosferę, oczyszcza z zarazków. Podczas morskich kąpieli następuje wydalanie przez skórę produktów przemiany materii, a przyjmowanie przez nią składników morskiej wody i również poprawi zdrowie. Kąpiele powietrzne uspokajają system nerwowy, usprawniają ruch robaczkowy jelit. Promieniowanie słoneczne uśmierza bóle, pogłębia oddech i pobudza dobry nastrój. Można też stosować kąpiele piaskowe, działające korzystnie na receptory i naczynia krwionośne.

Pamiętajmy jednak, że zbyt długie opalanie powoduje zwiotczenie skóry, nadmiar promieni nadfioletowych zaburza gospodarkę wapniową organizmu, a długie przebywanie na słońcu może wywołać choroby skóry i oczu. Oj trzeba uważać bo przecież jedziemy po zdrowie. Najlepiej wybierać miejsca częściowo zacienione, a zamiast leżeć, ruszać się, spacerować. Ruch wzmacnia układ mięśniowo- kostny.

Zdrowie to nie tylko ciało

Efekt wypoczynku można zwiększyć przez świadome wywołanie stanów rozluźnienia, skierowanie myśli na wrażenia płynące z otoczenia. Chłoniemy wtedy ciepło, słońce, wiatr, zapachy, głosy ptaków, szum fal. Takie ćwiczenia relaksacyjne można wykonywać w każdym miejscu i każdej porze. W ten sposób poprawimy zdrowie nie tylko ciała ale i zdrowie ducha.

Medycyna potwierdza, że większość chorób ma podłoże emocjonalne. Regeneracja sił fizycznych będzie w pełni skuteczna, gdy równocześnie zadbamy o wzmocnienie psychiki. Przebywając w otoczeniu natury, starajmy na tym właśnie skupić uwagę, zapomnieć o codziennych kłopotach. Uśmiechajmy się jak najczęściej, nawet do siebie samego.

KK

PS. Jak poprawić zdrowie stosując Racjonalne odżywianie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge