Witamina C na zdrowie

Witamina C to zdrowie

Witamina CWitamina C odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Bierze m.in. udział w przemianach tyrozyny, syntezie steroidów nadnerczowych. Ma również wpływ na zachowanie prawidłowego potencjału oksydacyjnego w komórce.

Odpowiednia ilość witaminy C nie tylko złagodzi dolegliwości i skróci czas infekcji, ale zmniejszy również ryzyko jej nawrotu, warunkuje zdrowie.

Jedna z najbardziej poznanych substancji odżywczych. W odróżnieniu od większości zwierząt, człowiek nie potrafi samodzielnie jej wytwarzać. Należy więc regularnie dostarczać ją z pożywieniem lub w postaci suplementów.

Jest niezwykle wrażliwa na działanie światła, wysokiej temperatury i wilgoci – przeciętne straty witaminy C spowodowane obróbką termiczną mogą sięgać od 40 do 70%. Przetrzymywanie już ugotowanych potraw w podwyższonej temperaturze lub ich przechowywanie w lodówce do następnego dnia może jeszcze obniżyć jej zawartość o 60- 80%.

L-Ascorbic_acid.svgJak każda witamina rozpuszczalna w wodzie, nie jest magazynowana w organizmie, dlatego jej nadmiar w ciągu kilku godzin – a przy obciążeniu fizycznym jeszcze szybciej – zostaje wydalony z organizmu.

 

Witamina C pełni w ustroju niezwykle ważne funkcje.

 • Wzmacnia system immunologiczny – w efekcie chroni przed infekcjami, skraca czas ich trwania oraz łagodzi ich przebieg.
 • Odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych, przyspiesza gojenie ran i oparzeń.
 • Uczestniczy w tworzeniu kolagenu, kości i chrząstek, a także w syntezie hormonów kory nadnerczy.
 • Chroni przed skutkami przewlekłego stresu, pomaga we wchłanianiu żelaza, a ponadto, wraz z kwasem foliowym i witaminą B12, pobudza dojrzewanie krwinek czerwonych.
 • Odpowiedni poziom witaminy C w organizmie jest niezbędny w profilaktyce chorób układu krążenia zapewnia prawidłową budowę naczyń krwionośnych, obniża stężenie cholesterolu we krwi i neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników.
 • Blokuje również powstawanie nitrozamin, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu komórek nowotworowych.

 

Obecnie w Polsce bardzo rzadko obserwuje się klasyczne niedobory witaminy C w postaci szkorbutu. Jednak niedostateczne spożycie tej substancji jest powszechne w naszej populacji, szczególnie w porze zimowo-wiosennej, gdy wybór produktów zawierających tę witaminę jest ograniczony, a jej zawartość niska.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C występuje:

 • U osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia
 • W przebiegu gorączki, chorób zakaźnych, cukrzycy, nadczynności tarczycy, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy
 • W okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach
 • Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, sterydów, leków przeciwbólowych
 • U palaczy, alkoholików
 • U mieszkańców dużych aglomeracji miejskich
 • W okresie intensywnego wzrostu
 • Podczas przewlekłych dializ.

W przyrodzie witamina C występuje w połączeniu z kompleksem bioflawonoidów, które nasilają jej działanie w organizmie.

Bioflawonoidy nie są witaminami, ale potocznie nazywane są witaminą P. Stanowią grupę naturalnych antyoksydantów, niezwykle rozpowszechnionych w świecie roślinnym. Udowodniono ich pozytywny wpływ na pracę serca, obniżają poziom cholesterolu w osoczu, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, przyśpieszają gojenie ran i owrzodzeń w przebiegu żylaków. To nie koniec ich niezwykłych właściwości – działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Niektóre z nich chronią organizm przed szkodliwym wpływem pierwiastków promieniotwórczych oraz w przypadku nadmiernego nasłonecznienia skóry.

Sample_of_ascorbic_acidOdnośnie miejsca w którym można zakupić kwas L-askorbinowy w kilogramowym opakowaniu: w aptece niestety nie ma co szukać, tam znajdziesz tylko tabletki czyli gotowe wyroby, ale możecie kupić ją w każdym sklepie sprzedającym odczynniki chemiczne, można też zakupić na Allegro, jednak zwracając uwagę na pewne szczegóły.
Zwracać uwagę mianowicie należy na 3 rzeczy przy zakupie (dokładnie w tej kolejności):

 1. czy nazwa brzmi „Kwas L-askorbinowy” (zwracać uwagę na formę L),
 2. czy ma oznaczenie CZ.D.A (czysty do analizy), ten spożywczy nie jest bowiem tak czysty jak CZ.D.A (ma ok. 1 % zanieczyszczeń, choć jest trochę tańszy)
 3. w jakim kraju został wyprodukowany

Jest polska firma produkująca bardzo dobry „Kwas L-askorbinowy” czyli potrzebną nam Witaminę C

Czy zdajemy sobie z tego sprawę czy nie, witamina C warunkuje nasze zdrowie, oczywiście odpowiednia jej ilość. Zbyt mała ilość i nie zauważymy jej działania, za dużo i nie utrzymamy zawartości przewodu pokarmowego. Syntetyczną możemy się zatruć. Więc dla pewności lepiej skonsultować z lekarzem.

Odtruwające działanie witaminy C

Ze wstępu:
Oddaję w Wasze ręce transkrypt wykładu wygłoszonego przez Dr Russella Jaffe
podczas konferencji IAOMT (International Academy of Oral Medicine and
Toxicology). Wykład ten jest w zasadzie przeznaczony dla lekarzy i to oni stanowili
audytorium, jednak protokół stosowania witaminy C w celach zdrowotnych jest tak
prosty, że można go z powodzeniem bezpiecznie stosować samodzielnie w domu,
znając reguły i zasady działania.

Więcej informacji tutaj http://madamwie.pl/witamina-c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge