Dobre oczy, dobry wzrok, żelazo

Jeśli wspominam tu żelazo, to bynajmniej nie myślę o szynach kolejowych.

Dobry wzrokScenka z filmu wojennego,
…pani odczytuje zdjęcia lotnicze i zauważa szczegół, którego inni nie widzą a przełożony stwierdza,
– ma pani dobre oczy,
dobry wzrok panie pułkowniku,
odpowiada zrumienione dziewczę…

Bez głębszego zastanowienia używamy i jednego i drugiego określenia. Niemniej gdy chcemy konkretniej to dobre oczy są określeniem ducha osoby, jej dobroci, usposobienia. Ot miła spokojna, dobrotliwa o miłym sposobie bycia osoba.
Dobry wzrok to już określenie konkretnie dotyczące narządu wzroku.

Dobry wzrok a żelazo

Pomijając wady wrodzone, każdy powinien mieć dobry wzrok a tak nie jest. Dlaczego więc dobry wzrok jest na dziś wielką rzadkością?

Biorąc pod uwagę pewne moje doświadczenia związane z pobytami w szpitalu przy okazji anemii a więc powód zupełnie nie związany z problemami wzroku, mogę powiedzieć, że jedną z wielu przyczyn słabego wzroku jest niedobór żelaza w krwi.

Lekarka podejrzewała u mnie anemię spowodowaną niedoborem żelaza. Badania laboratoryjne to potwierdziły, więc wylądowałem w szpitalu. Otrzymywałem potężne dawki żelaza dożylnie i w przeciągu krótkiego czasu zauważyłem niesamowitą poprawę wzroku. Potrafiłem odczytać niewielkie literki umieszczone pod ekranem telewizora, zawieszonego na przeciwległej ścianie w pokoju szpitalnym. Bliżej tego nie będę opisywał, jak ktoś był w szpitalu to wie jak to może być rozmieszczone.

A więc żelazo w odpowiedniej ilości, pływające sobie w krwi potrafi poprawić wzrok. Jeśli ktoś zapomniał co to jest dobry wzrok to może się udać do lekarza, zrobić badania laboratoryjne na obecność żelaza. Uwaga, przedawkowanie może mieć opłakane skutki.

Przypomina mi się jeszcze jedno ostrzeżenie z raportu dr. Wollesa „Nieżywi lekarze nie kłamią„, a mianowicie wspomniał w swoim raporcie, że niektóre preparaty żelaza dostępne w aptece są takiej jakości, że lepiej polizać zardzewiały samochód i otrzymać więcej korzyści.

Witamina C, żelazo, dobry wzrok

Czy tylko te dwa pierwiastki wystarczą?
Raczej nie ale o tym może innym razem. Witamina C jest bardzo ważna bo uczestniczy w wielu procesach, m.in. produkcji kolagenu przez organizm.

Jest jeszcze inny problem z przyswajalnością, żelaza. Będąc owego razu w szpitalu zrobiono mi test na przyswajalność tegoż żelaza aptecznego (innego nie mieli). Test wypadł bardzo licho. Okazało się, że przyswajalność żelaza u mnie jest bardzo słaba. Zapytałem więc lekarza o powód takiego stanu rzeczy.

– No wie pan, brak jakiegoś enzymu.
– To panie doktorze, podać mi ten enzym i będzie dobrze.

Lekarz wzruszył ramionami, bo nie wiedział tak naprawdę dlaczego się nie wchłania.

Po przyjeździe do domu czekała na mnie lektura. Akurat biuletyn o przyswajalności żelaza. Niesamowite. Raport pisany przez prof, medycyny. Moi lekarze „strzelali” a to wchłania się na początku układu pokarmowego a to w środku a to na końcu. Klituś bajduś.

Żelazo wchłania się w całym układzie pokarmowym, ale koniecznie w towarzystwie witaminy C. Bez tego pierwiastka nic nie pomoże ani to żelazo z apteki ani lizanie zardzewiałego samochodu.

Żeby mieć dobry wzrok potrzebne jest żelazo i witamina C

Najlepszym suplementem byłyby tu odpowiednio uprawiane warzywa i owoce. Ekologicznie uprawiane rośliny paszowe a potem nimi karmione zwierzęta, których mięso my zjadamy. Póki co żyjemy w takich warunkach jakie są i trzeba pomyśleć, że potrzebna nam jest suplementacja. Pojedyncze suplementy raczej nie uważam za wskazane, jeśli, to jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza i laboranta. Choć to i tak będzie dalej wyglądało na ręczne sterowanie automatem.

Boża Apteka naturalne suplementy

Można przecież udać się do pszczelarza, czy do zielarza. Tak na chłopski rozum, naprawdę nie da się pić ziół zamiast czarnej herbaty? Nie wszystkie zioła, bo niektóre zalecane są wyłącznie jako lecznicze. Ale pokrzywa na ten przykład to wielkie bogactwo składników i to w proporcjach poukładanych przez samego Mistrza.

Dziś nie ma konieczności udawania się na drugi koniec Polski, żeby kupić czyste ekologiczne bogactwo z Bożej Apteki. Są tam ludzie, którzy świetnie znają te roślinki, wiedzą kiedy zbierać, jak przygotować i na co stosować. Za niewielkie grosze można mieć herbat ziołowych pod dostatkiem.

Kiedyś będąc jeszcze młodym człowiekiem usłyszałem taką myśl, która przyczepiła się do mnie na długie lata.

Pod płotem rosną lekarstwa.

Dziś poznając bliżej właściwości tych różnych „chwastów”, wiem, że jest to prawda. Dziś ludzie komponują z różnych roślinek „herbaty”. Jedne wychodzą smaczniejsze inne mniej, a jednak w składzie niektórych znaleźć można te, które pojedynczo zaparzone nie dałoby się wypić, a stanowią olbrzymie bogactwo mikroelementów niezbędnych dla organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Polecam szczególnie nasze polskie.

5 myśli na temat “Dobre oczy, dobry wzrok, żelazo”

  1. Plus marchewki z witaminą A. A samo żelazo można dostać w tabletkach, z doświadczenia nie polecam bo przy zbyt dużej dawce podczas trzymania w ustach można poczuć krew.

  2. Jeśli chodzi o ziołowe specyfiki, to zawsze lepiej na wstępie skonsultować się z lekarzem, albo chociaż z dietetykiem czy farmaceutą. Niekiedy chcemy dobrze, a wychodzi jak zawsze. Niektóre składniki mieszanke mogą być niewskazane przy konkretnych schorzeniach, chociażby naparstnica. Powinny uważać przede wszystkim osoby starsze.

  3. Święta prawda. Niedawno mi wyszło, że mam niedobór żelaza – mój wzrok pogarszał się od dawna, mimo, że w rodzinie nikogo nie było z wadą wzroku. D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge